Tenis ziemny jest dosyć starym sportem, ponieważ powstał w 1877 r. w Wielkiej Brytanii, dla porównania piłka nożna weszła w życie dopiero w 1900 r. Jest to jeden z najbardziej skomplikowanych sportów, które wzbudziły zainteresowanie dużej grupy osób.
Tenis bardzo szybko został rozpowszechniony, dzisiaj jest znany i uprawiany niemalże na całym świecie.
Przez długi czas w tenisa grały jedynie osoby z wyżyn społecznych, był to sport dla bogaczy, zaraz obok polo i golfa. Sprzęt tenisowy oraz dostęp do kortów były za drogie dla przeciętnej osoby. Wybrańcy, których stać było na tą niezwykłą grę, podchodzili do niej z kunsztem i dużym skupieniem. Tenis ziemny był i do dzisiaj jest bardzo ciężki do opanowania. Tenisista musi być skupiony na wielu czynnościach równocześnie, co czyni ten sport nie tylko wysiłkiem fizycznym, ale także wyzwaniem intelektualnym. Jedynie dzięki codziennym treningom, gra w tenisa nabierała sensu i zamieniała się w przyjemność.
W dzisiejszych czasach w tenisa może grać prawie każdy, rakiety tenisowe są tworzone masowo, dzięki czemu obniżyła się ich cena. Korty tenisowe są dostępne dla wszystkich i nie ma problemu z ich znalezieniem. Pomimo tego, w tenisie pozostało wiele magicznych rzeczy, które ciężko jest znaleźć w innych dyscyplinach. Jedną z nich jest niezwykła cisza oraz skupienie, które towarzyszy wszystkim rozgrywkom. Na kortach tenisowych można zauważyć niespotykaną nigdzie indziej kulturę oraz atmosferę. Wbrew wielkich emocji i stresu kibice potrafią uszanować ciszę, która jest niezbędna zawodnikom podczas gry. Doping słyszany jest jedynie w przerwach pomiędzy gemami, jednak odczuwa się go mentalnie przez cały czas trwania widowiska.
Tenis ziemny z czasem został rozpowszechniony i nie jest dostępny jedynie dla burżuazji ale dla wszystkich. Mimo wielu zmianom i komercjalizacji, w kulturze tenisa zostało coś niezwykłego, co sprawia, że można połączyć wysiłek fizyczny z intelektualnym.