Nowoczesne kuchnie nie są już od dawna skazane na wzorniczą stagnację. Dzięki nowoczesnym technologiom wszystkie powierzchnie płaskie w kuchni mogą być pokryte różnokolorowymi panelami, których wzornictwo ogranicza jedynie wyobraźnia. Dzięki konglomeratom kwarcowym podobna dowolność dotyczy również blatów roboczych, które wymagają ogromnej odporności mechanicznej. Jak wytwarza się blaty kwarcowe?
Podstawowe składniki konglomeratu kwarcowego
Nowoczesne, niezwykle wytrzymałe i bardzo estetyczne blaty kwarcowe Dekton zawdzięczają swoje nadzwyczajne właściwości składnikom, z których są produkowane. Ponad 90% materiałów, z których powstaje blat kwarcowy, jest pochodzenia naturalnego. Jak można wywnioskować z nazwy, składnikiem, którego jest najwięcej, jest kwarc. W drobno zmielonej postaci jest on wymieszany z żywicą poliestrową, która nadaje całości dużo elastyczności i pozwala uzyskać ten niesamowity wygląd.
W składzie konglomeratu kwarcowego znajdują się także barwniki, dzięki którym można uzyskać tak wiele fascynujących odcieni. Uzyskana w ten sposób mieszanka po zastygnięciu jest formowana w płyty, które szlifowane są podobnie, jak to ma miejsce w przypadku marmuru. To dlatego powierzchnia jest tak idealnie gładka, a przy tym odporna na bardzo zmienne warunki panujące w kuchni.
Czy konglomerat kwarcowy nadaje się wyłącznie na blaty kuchenne?
Choć najczęstszym zastosowaniem konglomeratu są blaty kuchenne, to okazuje się, że blaty kwarcowe Silestone znajdują coraz częściej zastosowanie także w innych miejscach domu. Można z nich wykonać właściwie każdą powierzchnię, która skorzysta na zastosowaniu tak estetycznego i odpornego materiału.
Dlatego coraz częściej blaty kwarcowe można zauważyć na podłogach, parapetach, a nawet schodach nowoczesnych domów. Choć wykończenia kwarcowe są bardzo efektowne, okazuje się, że wcale nie są droższe niż konkurencyjne rozwiązania, które wymagają większej delikatności w obchodzeniu się z nimi. Nic dziwnego, że blaty kwarcowe stają się z każdym miesiącem coraz popularniejsze.