Podciąganie na drążku jest jednym z najbardziej wartościowych ćwiczeń jakie możemy zafundować naszemu ciału. Jako ćwiczenie wielostawowe angażuje do pracy bardzo dużą ilość mięśni.
Głównymi mięśniami biorącymi udział w podciąganiu na drążku są mięśnie pleców (najszersze grzbietu, obłe mniejsze, obłe większe, podgrzebieniowe), mięśnie dwugłowe ramion (bicepsy), mięśnie ramienne, tylnie aktony mięśni naramiennych oraz cała grupa mięśni przedramion. Dodatkowo w roli stabilizatora biorą udział mięśnie brzucha oraz mięśnie klatki piersiowej.
O tym, jaką część mięśni ćwiczymy oraz w jakim stopniu, odpowiada rodzaj chwytu oraz jego szerokość. Do najpopularniejszych rodzajów chwytu należy nachwyt, podchwyt oraz chwyt neutralny. W nachwycie dłonie ćwiczącego skierowane są na zewnątrz od jego twarzy, natomiast kciuki skierowane są w swoim kierunku. W przypadku podchwytu, palce ćwiczącego skierowane są w kierunku jego twarzy, kciuki skierowane są na zewnątrz. Chwyt neutralny zmusza ćwiczącego do ustawienia dłoni równolegle do siebie, z kciukami z kierowanymi w kierunku twarzy. W przypadku nachwytu największą pracę wykonują mięśnie pleców, głównie górna i zewnętrzna część mięśnia najszerszego. W podchwycie, oprócz mięśni pleców, dużą rolę odgrywa mięsień dwugłowy ramienia, który w znacznej mierze ułatwia podciąganie. Natomiast w chwycie neutralnym mięśnie pleców oraz mięsień ramienny, ulokowany pod bicepsem. Drugim czynnikiem decydującym o zaangażowaniu odpowiednich rejonów mięśni, jest rozstaw dłoni. Im odległość między rękoma ćwiczącego jest większa, tym w większym stopniu w ćwiczeniu zaangażowane są górne i zewnętrzne obszary mięśnia najszerszego grzbietu. Wąski chwyt natomiast, sprzyja rozwojowi dolnych i wewnętrznych rejonów „motyli”. Jeżeli celem ćwiczącego jest zwiększenie szerokości pleców, zalecane jest podciąganie w szerokim nachwycie. Poprawę grubości mięśni pleców osiągnie on natomiast poprzez podciąganie w wąskim podchwycie.