Ryzyko wiąże się praktycznie z każdą dziedziną ludzkiego życia. Jest ono również nierozłącznym towarzyszem sportowców oraz tych, którzy regularnie wykonują szereg skomplikowanych ćwiczeń fizycznych. I choć sporty można podzielić na bardziej i mniej ryzykowne, nie ma takiej dyscypliny, która nie niosłaby ze sobą ryzyka urazów.
Bez względu na ryzyko związane z aktywnością fizyczną nie należy jednak z codziennej porcji ruchu rezygnować. Pamiętajmy, że bezczynność i leniuchowanie przed telewizorem niekorzystnie wpływa na zdrowie, zatem również jest niebezpieczne.
Jakie zagrożenia mogą czekać na sportowców? Czy można ograniczyć ryzyko do minimum?
Warto podkreślić, że stopień ryzyka związanego ze sportem zależy przede wszystkim od wyboru dyscypliny oraz od kondycji i przygotowania samego zawodnika. Lotniarstwo, wspinaczka skałkowa, kajakarstwo, górskie wędrówki czy też żużel – to przykładowe dyscypliny, które wymagają odpowiedniego przygotowania. Są to sporty dość niebezpieczne, szczególnie dla amatorów. Ważny jest wcześniejszy trening pod okiem kogoś doświadczonego. Ważne są również naturalne predyspozycje osoby, która chce uprawiać bardziej ryzykowne spory. Odporność psychiczna, odwaga i śmiałość to cechy charakteru bardzo istotne dla tych, którzy w sporcie szukają przede wszystkim nowych doznań i dreszczyku emocji. Aby ograniczyć ryzyko do niezbędnego minimum ważny jest również odpowiedni, niezawodny sprzęt i umiejętność obchodzenia się z nim.
Każdy sport jednak niesie ze sobą pewne ryzyko kontuzji. W czasie jazdy na rowerze można się przewrócić, w czasie biegania po parku można naciągnąć sobie ścięgno lub skręcić kostkę… Aby ograniczyć ryzyko takich wypadków niezbędnym elementem każdego treningu jest rozgrzewka. Rozgrzewka pozwala rozluźnić mięśnie oraz stawy, jest też dla organizmu delikatnym wprowadzeniem do dalszego, intensywniejszego już treningu. Ci, którzy zaczynają bardzo intensywny trening, a pomijają rozgrzewkę, narażają się na poważne kontuzje. Są to przede wszystkim naderwane ścięgna i wiązadła, jednak w bardziej poważnych przypadkach zbyt intensywny trening prowadzony bez odpowiedniego przygotowania może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, np. w sercem.