Coraz więcej spraw załatwiasz za pomocą smartfonu? Zabierasz go ze sobą na spacer, na imprezę, a przede wszystkim na zakupy? Nie obce są Ci również płatności online dokonywane za pomocą smartfonu? W końcu nic tak nie poprawia humoru jak zamówienie nowej sukienki w trakcie nudnej podróży tramwajem do pracy. A czy zastanawiałaś się, czy robisz to bezpiecznie?
Jadąc do pracy surfujesz po Internecie. Śliczna, czerwona sukienka 50% taniej, ale tylko wtedy kiedy kupimy ją poprzez stronę internetową sklepu. Taka okazja może się już nie powtórzyć. Jednym kliknięciem wrzucasz sukienkę do wirtualnego koszyka, płacisz i czujesz się rekinem biznesu.
Jako córka, partnerka, żona, matka dbasz o bezpieczeństwo ludzi, których kochasz. Dbasz o bezpieczeństwo swojego domu, samochodu, pieniędzy, ale… Czy zabezpieczyłaś swój smartfon, z którym nie rozstajesz się ani na chwilę, przed wirusami?
Polacy pokochali zakupy przez Internet. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez F-Secure wspólnie z Play – ponad 2/3 użytkowników smartfonów korzysta z płatności on-line przy pomocy urządzenia mobilnego. Jednak tylko 37% z nich zabezpiecza urządzenie przed wirusami. Pamiętamy o tym, by instalować programy antywirusowe na komputery, laptopy, zapominając o tym, że każde urządzenie, na którym korzystamy z Internetu potrzebuje ochrony. Także smartfony i tablety mogą stać się łakomym kąskiem dla cyberprzestępców.
Kreatywność hakerów nie zna granic. Są w stanie na przykład przejąć zupełnie kontrolę nad cudzym telefonem i dzwonić z niego na płatne numery, narażając właściciela smartfona na duże straty i jednocześnie przynosząc dochód przestępcy. Do popularnych metod należy również phishing. Polega on na tym, że dostajemy maila zawierającego prośbę o weryfikację hasła lub kierującego nas na fałszywą stronę do złudzenia przypominającą np. portal naszego banku. Tym sposobem twórcy podszywają się pod banki i zaufane instytucje, by wyłudzić nasze wrażliwe dane, takie jak: numery kart kredytowych, dane kont bankowych, hasła do skrzynek e-mailowych i kont w portalach społecznościowych.
Nie należy bagatelizować tego zagrożenia. W trakcie minionego roku ponad 1/3 użytkowników smartfonów zetknęła się z jakąś formą ingerencji osób trzecich w ich smartfon. Co piąta osoba miała do czynienia z zainfekowaniem smartfonu przez wirus.
Łatwym łupem dla hakerów są najmłodsi. Często zdarza się również, że nasze dzieci korzystają ze smartfonów i tabletów podłączonych do internetu. Warto zadbać o to, by nasze pociechy, grając w ulubioną grę czy szukając ulubionych kreskówek nie były narażone na niepożądane treści. Jedynie kompleksowa ochrona internetu w naszych urządzeniach umożliwi nie tylko obronę przed hackerami, ale też zapewni bezpieczną zabawę naszym pociechom.
Myślałaś o tym, jak zabezpieczyć swój smartfon przed wirusami. 29 zł 90 gr – tyle kosztuje roczna ochrona antywirusowa w Play. Możesz zapewnić sobie internetowe bezpieczeństwo za równowartość tuszu do rzęs albo pomadki. Są dwa sposoby na uruchomienie programu. Wyślij SMS o treści START na numer 228. Możesz także zainstalować aplikację Ochrona Internetu korzystając ze sklepu Google Play lub AppStore. Przez dwa pierwsze miesiące twój smartfon będzie chroniony za darmo, a przez kolejne 10 miesięcy za 2,99 zł.