Kraków to przede wszystkim Wawel i Królewski Zamek. Na wawelskim wzgórzu spotykają się wycieczki z całego świata, a tłumy zwiedzających najlepiej świadczą o popularności tego miejsca. Nic w tym dziwnego. W XI wieku to wzgórze było najważniejszym miejscem na terenie obecnego Krakowa. To Wawel pełnił rolę głównego ośrodka politycznego i kościelnego w kraju, tu również znajdują się najsłynniejsze zabytki miasta. Zamek Królewski oraz katedra to najważniejsze obiekty w tym miejscu. Dla najmłodszych z kolei wielką atrakcją jest Smocza Jama – wapienna jaskinia związana z najsłynniejszym bohaterem krakowskich legend. Co warto wiedzieć na temat poszczególnych zabytków znajdujących się na Wawelu?
Wawelska katedra: skarb sakralnej architektury
Potężna katedra, której budowę rozpoczęto w XIV wieku, zaliczana jest do najważniejszych zabytków sakralnych w całym kraju. Wzniesiona w XIV wieku, była miejscem królewskich koronacji oraz miejscem spoczynku polskich władców. Wspaniałe nagrobki oraz liczne dekoracje sprawiają, że jest ona jedną z najpiękniejszych świątyń w kraju. Chlubą katedry są kaplice renesansowe i barokowe, w gronie których wyróżnia się słynna Kaplica Zygmuntowska. Wzniesiona w początkach XVI wieku, uznawana jest za jedno z najpiękniejszych dzieł renesansowych w tej części Europy. Zachwycić też mogą starsze kaplice, utrzymane w stylu gotyckim. To kaplice Świętokrzyska i św. Trójcy, którym również warto poświęcić odrobinę uwagi podczas zwiedzania. Dla wielu turystów ta świątynia jest jednak przede wszystkim królewską nekropolią. W gronie nagrobków wyróżnia się najstarsze dzieło sztuki tego typu, czyli nagrobek Władysława Łokietka. W katedralnych kryptach można również ujrzeć nagrobki takich bohaterów, jak Władysław Sikorski, Józef Piłsudski czy Tadeusz Kościuszko.
Skarby katedralne, czyli z wizytą w muzeum
Kolejną atrakcją, z której warto skorzystać w czasie wizyty na wzgórzu wawelskim, jest wizyta w Muzeum Katedralnym. Ciekawa kolekcja szat oraz naczyń liturgicznych przyciąga turystów, podobnie zresztą jak pamiątki związane z Janem Pawłem II. To z jego inicjatywy powstała ta placówka, on też został jej patronem. W muzeum tym prezentowane są również szaty trumienne polskich władców oraz te przedmioty, które pochodzą z ich grobów.
Zamek Królewski: renesansowa rezydencja władców
Zamek Królewski na Wawelu to jedno z najpiękniejszych dzieł architektury renesansowej. Wspaniały dziedziniec otoczony krużgankami, królewskie komnaty oraz prywatne apartamenty władców to miejsca, które z pewnością warto lepiej poznać. Zachwyca też Skarbiec Koronny, fascynuje Zbrojownia oraz wystawa poświęcona sztuce wschodniej. Wielkim zainteresowaniem cieszy się również ekspozycja „Wawel Zaginiony”, dzięki której można poznać lepiej najstarsze dzieje wawelskiego wzgórza. Ten wyjątkowy rezerwat archeologiczny to wspaniałe miejsce dla każdego miłośnika historii.
W Smoczej Jamie
Wawelskie wzgórze, zbudowane z wapiennych skał, może się też pochwalić wyjątkową jaskinią. To Smocza Jama. Turyści mogą dotrzeć przez nią z zamkowego wzgórza do stóp Wawelu. Przy wyjściu z jamy czeka na nich rzeźba Bronisława Chromego, która przedstawia legendarnego smoka ziejącego ogniem. Spotkanie z bohaterem krakowskich legend jest wielką atrakcją dla najmłodszych turystów, którzy bardzo chętnie spędzają czas nad brzegiem Wisły.